İlham Gencer
İlham Gencer
04 Mart 21:30
Babylon
Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, Birahane Sokak No:1 Bomonti, Şişli
Usta caz piyanisti İlham Gencer; 1961 yılında yayımlanan ve “ilk Türkçe sözlü pop parçası” unvanını almış olan “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş” eserini 58 yıl sonra yeniden seslendirdiği projesiyle, 4 Mart’ta konuğumuz oluyor!

İlk ve tek müzik eğitimini küçük yaşlarda annesinden alan Gencer, ilk bestesini 5 yaşındayken yazdı. 40’lı yıllarda piyano, klarnet ve vokalden oluşan triosu ile dönemin ilk yerli caz grubunu kuran usta sanatçı; 60’larda İstanbul Radyosu’nda hazırlamaya başladığı programını 14 yıl sürdürdü. Şişli’de açtığı “Çatı Kulübü”yle Ajda Pekkan, Cem Kara, Füsun Önal ve Emel Sayın gibi birçok sanatçıyı müzik dünyasına kazandıran Gencer, 95. yaşını kutladığı bugünlerde müzik hayatına devam ediyor.

Türk Pop müziğinin ilk Türkçe sözlü mihenk taşı olarak tarihte yerini alan “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş”; Bob Azzam’ın “C’est Ecrit Dans Le Ciel” (Alstone / Azzam / Tabet / Tabet) adlı eserine Fecri Ebcioğlu’nun yazdığı sözler ve İlham Gencer’in 1961’de yorumuyla hayat buldu. Gencer’in yeniden seslendirdiği parçanın 6 farklı versiyonunu içinde barındıran albüm plak formatında yeniden yayımlandı. Parçanın Y. Dağhan Baydur prodüktörlüğünde yapılan yeni kayıtlarında; Eylem Pelit ve Orkestrası ve destek vokallerde Sara Deniz Baydur, Ece Mumay, Y. Dağhan Baydur ve Paul Dwyer İlham Gencer’e eşlik ediyor.

Biletler Biletix’te!